APACHE LONGBOW

 

 

from
icg_di.gif (909 bytes)
DIGITAL INTEGRATION

ic_111.gif (67 bytes)
Základní informace
Screenshoty
Recenze
Konfigurace
Odkazy na výrobce a jiné  stránky
Patche , dema , ostatní soubory
ic_25.gif (58 bytes)
TYP : Simulátor vrtulníku 3Dfx : NE
LETADLO : AH - 64 D " LONGBOW" multiplayer : ANO
VELIKOST : 1 x CD DEMO : ANO
SYSTÉM : DOS
VYDÁNO : 1995 CENA CZ :
CENA US :

ic_prub.gif (280 bytes)

ic_111.gif (67 bytes)

 

ic_25.gif (58 bytes)  
PRVNÍ DOJEM

Tenhle simulátor byl vydán v rozmezí jaro/léto 1995 ( jak kde ) a tak je ho třeba brát. Instalační program mi velice benevolentně nabídl tři druhy instalace ( 25 MB, 50 MB, 65 MB ), ale odmitl instalovat na jiný disk než C. No nevadí, C je taky dobrej disk. Pod Win95 program odmítl pracovat, pod DOSem proběhlo spuštění bez problému. Po spuštění se objeví logo Digital Integration a film, kterak všemohoucí Apache odstřelí nebránící se tank, z visu asi 50 m od něho. Film je v nízkém rozlišení ( netroufnu si odhadnout v jak nízkém ), bez zvuku, prostě v duchu své doby. Pak následuje nastavení zvuku, rozlišení,detailů, ovládání, obtížnosti a jiných důležitých věci, které je přehledné a bez problémů. Po ukončení konfigurace následuje přechod rovnou do vzduchu.
 
POPIS

Grafika je bez textur, je pěkná a rychlá. Lze volit mezi rozlišením 320 x 200 a 640 x 480. V okolním prostředí je velice živo, samá střelba,výbuchy a radioprovoz. Nejdřív jsem myslel, že po mě jdou všichni v okolí, ale překvapeně jsem zjistil, že zas tak moc nikoho nezajímám. Jsem jenom malinkatý kolečko v tý velký válce a dospělý válce. Občas se našel někdo, kdo po mě plivl nějakej ten teplej kov.Ovšem takovej se nenarodil aby mi ustřihl křídla. Možná taky trochu proto, že střelivo neubývá a ten Epeč taky snese podezřele hodně. Párkrát jsem zkusmo strčil do země a ehjle, jsem gumovej. Jasně je to nuda, ale na seznámení se strojem strojů dobrý.

Po ukončení tohodle rambování je konečně něco na výběr, je možno lítat quickstart, to je způsob o kterém jsem právě psal, a konečně to proč si to kupujeme???, plenění rozvojových zemí v zájmu spravedlnosti a demokracie. Pro tyto případy jsou zde mise kde je možné (nutné) toto důkladně nacvičit (training), jednotlivé mise pro ty kdo si jen tak narychlo pořebují odskočit spálit kus země a nějakého toho živočicha (single mission) a velkolepé tažení (campaign) pro ty z nás, kteří hodlají vychovávat ve velkém. Výchovu je možno vést na Kypru kde zlí turci obtěžují hodné kyprovce, v Jemenu, kde nejmenovaná politická strana nečekala na demokratické volby a konečně v na Korejském poloostrově, kde nehodní severní korejci nenechají hodné jižní na pokoji. Vybere si jistě každý, kdo má pro strach a spravedlnost uděláno.

Před každou misí je předletová příprava vedená písmenem i slovem. K dispozici je mapa, na které lze zadanou trasu změnit a celou si ji dopředu prohlédnout v 3D módu. V této chvíly je možno i změnit výzbroj, ale oni mechanici moc dobře ví sami co tam pověsit. Pokud letáte campaign, následuje ještě ošklivý krátký film a už se octnete ve svý helikopotvoře. Při startu je třeba dávat pozor, protože na letišti je celkem čilý provoz a srazit se s někým není až takový problém. Cestou k cíli je většinou rušno a stále je na co střílet, ale pozor, aby zbylo nějaký střelivo na ty správný věci. Cíle misí jsou různé, od odesílání průzkumných dat, přes ničení obrněných sil, až po ozařování mostu laserovým zaměřovačem, aby na něj mohli hodní chlapci v Hornetech shodit svoje bomby dřív, než přes něj přejede tanková kolona nepřítele. Protože v okolí byly ty mosty tři a žádný cíl se v Apache Longbow neoznačuje jako "mission objective" jak je zvykem například v USNF nebo ATF, několikrát jsem tu kolonu nedokázal zastavit. Jenomže bojové zkušenosti, přesná navigace a taky to , že jsem je nakonec zničil všechny a sám bez těch chlapců v Hornetech, mi nakonec daly zakusit další velké vítěztví.

Ono to taky jinak nejde, protože pokud jsem byl sestřelen, nebo jsem nějak legračně brnkl kolama o zem, tak jsem měl na výběr misi opakovat, nebo ten potupný výsledek zapsat do pilotního deníku a to znamená budˇ být ztracen v akci (KIA) nebo být zraněn v akci (WIA), což v obou případech znamená konec kariéry a výroba nového pilota. Pro ty co mají rádi kompromisy doporučuji použít patch, na který je odkaz někde tady dole a který kromě trochu hezčí grafiky přidá i možnost neúspešnou misi zrušit bez opakování i zápisu do pilotního deníku, jako by nikdy nebyla a dovolí odejít do zaměstnání i bez ztráty pilota, který má za sebou několik úspěšných bojových akcí a desítky letových hodin.

Zvuky jsou celkem na úrovni, okolí je plné výbuchů a střelby bojujících vojsk a éter je prosycen relacemi okolních pilotů a vlastního střelce, který komentuje zásahy a varuji před bandity na 11 hodinách. Ne všem relacím je dobře rozumět, ale vzduch rozvojových zemí je plný atmosférických poruch a s tim se nedá nic dělat. Měl jsem trochu obavy z hudby, ale je v pořádku, žádný midi to nejsou a hraje jen v obrazovkách mezi jednotlivými misemi, tedy na zemi.

LETOVÝ MODEL


Pro letecké kadety je k dispozici nastavení "arcade", kdy Apache sedí v určené letové hladině a bez povelu se nehne nahoru ani dolu. V praxi to znamená, že pokud se zvednu z plochy do výšky 20 metrů a potlačím, Apache se bez ztráty jediného metru plynule rozletí vpřed. Pokud chci změnit výšku, je potřeba použít kolektivního řízeni. Tento způsob ovládání je jistě velmi pohodlný a nestane se, že se při útoku na nákladní automobil zapíchnete do země, ale ochudíte se o relistický pocit z letu, o pocit z ovládání tohoto úctyhodného monstra, o opatrnost a o letové manévry které využívají změnu výšky ( a to jsou skoro všechny ).

Pro zkušenější je připraven mod "realistic", kdy Apache není už ta hodná kachna na rybníce a při potlačení seplynule rozletí vpřed, ale taky plynule dolů, což je potřeba vyrovnat kolektivním řízením. Tento způsob ovládání je jistě trochu obtížnější, ale umožní zpouštět se ze svahu na kořist jako dravec, nutí napínat pozornost a neustále sledovat výšku a zezačátku umožní pomáhat korejským zemědělcům rýt brázdy v půdě, která je jejich jedinou obživou a kterou jim sakra chceme zachránit. Přesto tento mod není nijak nezvladatelný a neobsahuje vibrace, točivý efekt a podobné radosti, který ta mrcha Apache ve skutečnosti dělá.

VÝZBROJ

Hellfire AGM114A - Protitankové laserem naváděné střely
Hellfire AGM114B - Protitankové radarem naváděné střely
Hydra - 70 mm neřízené střely k ničení lehce obrněných cílů
Stinger - Protiletadlové IR střely
30mm Chaingun - 30 mm kanon dálkově ovládaný s kabiny střelce

HODNOCENÍ


Díky nastavitelné obtížnosti je to simulátor pro všechny a zvlášť pro ty, co mají pocit, že musí neustále pomáhat slabším. Po síti jsem neměl možnost hrát (prej až 16 lidí), po modemu taky ne a přes kabel už vůbec ne. Trochu mi chybí komunikace s wingmanem a skvělá je nápověda, která je kdykoli dostupná po stisknutí F1.
"M11"

 
ic_111.gif (67 bytes)

ic_25.gif (58 bytes)
RECENZE

Nečekejte, že budu souhlasit s předchozím názorem, jinak bych svůj názor ani nepsal. Apache je jistě hrou své doby, ale myslím, že v žádném případě nezastaral. Ale popořádku.

Instalace mi proběhla v pořádku jak v DOSu tak ve Win 95 včetně výběru jiného disku než je C. Možnost velikosti instalace odpovídá možnostem některých počítačů v době vzniku hry, ale doporučuji největší  - nezdržuje stálé načítání z CD - ROM. Hra je podle mých zkušeností celkem nenáročná na hardware - pod DOSem jsem ji  v pohodě hrál na 486 / 120 MHz s 8 MB paměti! Spustit se dala i pod Win 95 ale to už značně zadrhává. Na novém stroji ( Celeron 366, 32 MB RAM, Video S3 Savage 8MB) běží skvěle pod Win  95 s největšími detaily.

Po nastavení preferencí se sama spustí jakási seznamovací mise - tady je ovšem automaticky nastaven mód invincible - neomezené střelivo a žádné kolize - z toho se skutečně simulátor posuzovat nedá. Takže žádná "gumovost".

Grafika mi připadá velmi dobrá a myslím, že je v mnohém lepší než textury za každou cenu - nebo ne? Například provedení letišť pozemních jednotek je super.

Nejzajímavější jsou samozřejmě kampaně. Pominu ideologii kampaní - chci si přece hlavně zalétat a zastřílet. Zmíněný ošklivý film se dá v preferencích snadno vypnout a tak v tom nevidím problém. Náročnost misí není nijak velká , zvlášť pokud máte nasteveno v preferencích enemy na nižší úroveň, větším nebezpečím jsou jenom vrtulníky. Pokud je ovšem včas zaregistrujete, vyšlete klamné cíle a z příměřené vzdálenosti vyšlete raketu není tu žádný problém. Neoznačení hlavního cíle je podle mne spíš plus, protože vás nutí orientovat se v navigaci i v rozmístění vlastních a nepřátelských jednotek - v některých zemích používají nepřátelé stejnou techniku jako spojenci! Není nic horšího než zkazit misi odstřelením několika vlastních tanků nebo civilních lodí místo vojenských.  Pokud máte laserem zaměřit cíl pro bombardování, doporučuji nejdřív zničit nepřátele v okolí  - pokud vás totiž trefí, jako napotvoru vám poškodí právě laserový zaměřovač a celá mise je v háji. Výběr zbraní je otázkou názoru ale doporučuji radarem naváděné střely místo laserových - při střelbě totiž vybírají hned další cíl. Při útoku na konvoje doporučuji nenaváděné rakety, je jich víc a pokud letíte v linii se silnicí není problém zničit všechno co se na silnici pohybuje.

K letovému modelu - mód arcade vůbec nemá cenu hrát - je to nuda a nuda. Mód realistic také není tak obtížný jako například u Hinda, ale zkuste v něm přistát na vaší letadlové lodi - uf!

Celkově je Apache velmi dobrým simulátorem s kterým si užijete, ale pokud chcete něco ještě zajímavějšího doporučuji Hinda - Bomba!

20.02.200
"Petr"


I VY SEM MŮŽETE POSLAT SVŮJ NÁZOR NEBO HODNOCENÍ !!

ic_111.gif (67 bytes)
ic_25.gif (58 bytes)

ic_111.gif (67 bytes)
ic_25.gif (58 bytes)

DOPORUČENÁ TESTOVACÍ
486 DX2 / 66 Cx6x86PR200+
8 MB RAM 32 MB
SVGA video S3 Virge 4MB
2 x CD ROM CD 16x
Sound card SB Pro
Joystick F15 Raptor
ic_111.gif (67 bytes)
ic_25.gif (58 bytes)

Digital Integration - výrobce
Interactive Magic - distributor
Apache Longbow ( DI ) - simulátor
Apache Longbow ( IM ) - simulátor
TECH SUPORT - pomoc s APACHE LONGBOW
JINDE O APACHE LONGBOW
Apache Longbow - tipy a triky pro AL
APACHE LONGBOW - o AL
ic_111.gif (67 bytes)
ic_25.gif (58 bytes)

APCHDEM1.EXE 2.8 MB - demo jiné umistěni
LAPCHPCH2.EXE 3.2 MB info - patch pro APACHE LONGBOW
APACHE2A.ZIP 515 kB - patch pro APACHE LONGBOW
APAC3DFX.ZIP 6.35 MB 25.03.98 - 3Dfx patch
APAC3DFX - 3Dfx patch ( jiná umístění )

Email pro FSB (připomínky, názory, návrhy ) Na stránku IN ACTION Page UP

Designt ©  Petr"Shark" Kerle
Text © "M11"
Last update 19.11.2000