F 22 LIGHTNING II

from

NOVALOGICTYP : Simulátor stíhacího letadla USAF   CENA CZ : 1.500,-
LETADLO : F - 22 " Raptor "   CENA US : 35 $
VELIKOST : 1 x CD        
PLATFORMA : DOS   DEMO : ANO
VYDÁNO : 1996        

POPIS
 
Jak už název napovídá, jedná se o simulátor F22 - letadla pro 21 století. Hra přichází s velmi dobrou grafikou, která běží i na pomalejších počítačích.Má pěkné zvukové efekty. Zajímavý zvuk je při Fly By pohledu na kartách se zapnutou podporou 3D zvuku ( AWE 32, SB 32, možná i SB16 ).

F22 má omezené možnosti výzbroje. Standardně nese kanón M61 20mm, AMRAAMY a
SIDEWINDERY. Pro útok na velké pozemní cíle může mít JDAMy (Joint Direct Attack Munitions). Z toho je zřejmé, že jde především o stroj pro boj se vzdušnými cíly.

Ovládání je velmi jednoduché ve srovnání s high-end simulátory, proto nečiní problémy začátečníkům. Potřebné klávesy jsou akorát na ovládání podvozku, brzd klapek a vypínání radaru. Během boje se ještě uplatní vypouštění klamných cílů.
f22 1K dispozici jsou cvičné mise ( Quick Missions - výběr z kampaní ) a kampaně. Dále je tu možnost udělat si vlastní, ale jediné co lze ovlivnit je počet nepřátel ( ale ne už jejich pozici ), typ pozemního cíle (pouze dva - chemička a atomová elektrárna), počet wingmanů, prostředí ( pouze typ - prales, poušť, ostrov ) a denní dobu.Podle mého názoru by to chtělo editor misí ve stylu SU-27.

Hra podporuje hru ( až 8 hráčů ) po síti IPX, po modemu ( 14.4 ) a sériovém kabelu.Zkoušel jsem to ve čtyřech lidech na 10M Ethernetu na 2 P133/32M a 2 P100/16M a funguje to dobře. Bohužel nejsou k dispozici speciální multiplayer mise. Létají se normální mise z kampaní. Největší zábavu ale poskytuje death-match. Díky jednoduchosti ovládání se lze skvělě vyřádit. Hra funguje bez problémů i přes KALI.

Problém je s výběrem zvukových karet jiných než SoundBlaster, MS Sound System a Crystal Semiconductor. Hra totiž nemá standardní ovladače ( Miles nebo HMI ) a pracuje s vlastními. Gravis Ultrasound funguje pouze v emulaci SBOS -o1. Přímá podpora GUSe není plánována (odpověď výrobce na můj dotaz).

K dispozici je několik patchů. Odstraňují problémy se zvukem a detekcí SVGA. Přidávají možnost zasílání zpráv během letu v multiplayer modu.Také je přidána podpora VESA 2.0 ( Linear Frame Buffer ).

 

SHRNUTÍ

+ snadné ovládání
+ příjemná grafika a zvuky
+ hra po síti

- chybí tvorba vlastních misí
- absence speciálních multiplayer misí


vhodné pro "začátečníky", "profesionály" asi neosloví

" MILÁNEK "
* * *

POPIS A HODNOCENÍ
 
f22 2Hra je dnes ( říjen 1997 ) už rok stará, což znamená, že její požadavky na výkon našich počítačů už nejsou zase tak krvavé. Jako minimum podle mého názoru stačí P166 s 16 MB RAM. ( Pomalejší procesory se dnes už ani normálně neprodávají. )

Protože před tímto simulátorem jsem hrál USNF 97´, budu někdy tyto dva simulátory srovnávat. Nejprve si musíme říci, že F22 je velmi dobrá hra, která vás brzy chytne. Na druhou stranu má několik drobných vad, které mě docela vytočily.

Nebudu nikoho unavovat zdlouhavým popisem, který si jistě můžete přečíst třeba ve SCORE, místo toho zde uvedu některé postřehy, které mně zaujaly.
Grafika a zvuky jsou opravdu vynikající, vytknout jim lze jen to, že i na P166 budete muset grafické detaily snížit aby jste si zahráli v rozlišení 640 na 480, nižší rozlišení jsou totiž na nic.
Na rozdíl od USNF 97´ je zde mnohem méně druhů letadel, ale není to žádný šrot, samý nový věci.

Zbraně :

 • AIM-120 AMRAAM
  Prý byla naživo vystřelena pouze třikrát ( dvakrát v Iráku a jednou v Bosně ) a pokaždý se trefila. V této hře se také nemine, ale pozor aby se vám cíl neschoval za kopec. V správném použití této rakety na správné cíle je klíč k úspěšnému dokončení mise.
 • AIM-9X Sidewinder
  Na rozdíl od předchozí rakety se mine docela často. Problém je v tom, že je to raketa určená pro boj na krátkou vzdálenost, a proto vhodný moment pro úspěšný výstřel je velmi krátký. F22 má své zbraně uloženy uvnitř trupu, a před každým výstřelem musí otevřít pumovnici, vysunout raketu a pak ji teprve odpálit. To trvá asi vteřinu a za tu dobu může být cíl už mimo zorné pole rakety. Další problém je, že MIG 29 většinou přežije zásah a SU 27 často přežije i dva.
 • M61A2 Vulcan
  Na rozdíl od USNF 97´ je s ním něco trefit téměř náhoda a spoléhat se na něj je jistá sebevražda. Použitelný pouze na bombardéry.
 • GBU-30 JDAMS
  Bomba naváděná satelitním systémem pro navigaci GPS se nemůže minout. K dispozici jen v několika misích.
 • AA 10 ALAMO
  Ačkoliv je tato raketa v manuálu, nikdo ji po mě nevystřelil, a pokud jsem si všiml, tak ani po žádném jiném spojeneckém letadle.
 • AA 11 Archer
  Zhouba a smrt, která více než vyrovnává absenci ruských radarem naváděných ALAMO. Má větší dosah než Sidewinder, takže čelní útok proti kterémukoli ruskému letadlu znamená, že budete inkasovat alespoň jeden zásah. Věřte, tahle věc jde po F22 jak slepice po flusu. Pravděpodobnost zásahu je někde mezi 80 % a smrtí, ať děláte co děláte. Obvyklé triky nepomáhají, je imunní proti světlicím a ani nepomůže ( to sem vždy dělal v USNF 97´ ) v poslední chvíli vypnout motory a uhnout do slunce. Jediná dobrá věc je, že F22 vydrží 2 až 3 kousky. Podezírám však Flankery, že jich mají podvěšeno aspoň 6 kusů........
 • SAM
  Jsou tam jen dva druhy a díky snížené viditelnosti F22 na jejich zaměřovacích radarech mají relativně malý dosah. Přesto je jejich pravděpodobnost zásahu docela vysoká, proto nedoporučuji se v jejich blízkosti moc ochomýtat. Nejlepší obranou je schovat se za kopec. Chaffs vám taky moc nepomůžou, ale je to lepší než proti Archerům. Naštěstí tam nejsou žádné infračervené mršky, které by po vás někdo střílel ze země.
 • MIG 27
  se vyskytuje především v počátečních misích a nepředstavuje větší problém. Má samozřejmě Archery.
 • MIG 29
  je horší a velmi obratný. Je také velmi malý a tudíž těžko zasažitelný kanónem. Já jsem myslím nesestřelil v kampani kanónem ani jednoho.
 • EF 2000
  nepříliš rozšířený, pro jistotu jsem je sundal na dálku AMRAAMy.
 • SU 27
  velký a velmi obratný. Až uvidíte co dokáže za manévry, když na něj vystřelíte Sidewindera budete jen tiše závidět. O jeho odolnosti proti zásahu Sidewinderem jsem již psal. F16 si nevšímá, F14 si dává ke snídani a F15 zvládá levou směrovkou. Pokud ho nesundáte zdálky ARAAMem, tak i když ho zblízka sestřelíte, jistě nějaký Archer slíznete. Řekl bych, že je trochu obratnější než F22, ale bez problémů mu můžete uletět. Ve větších vzdušných bitvách je potřeba sestřelit především je, protože ostatní nepřátele vaši kamarádi většinou sestřelí.
 • Wingman
  je dost na nic. Pracovně jsem mu přezdíval Dement. Nikdy nevystřelil AMRAAM, pálil jen Sidewindery a z kanónu. Jeho největší předností je, že letí za vámi a inkasuje zásahy Archerů, které by jste jinak dostali vy. Je to škoda.
 • Stealth technologie
  Vzhledem k tomu, že většina misí se odehrává na malém prostoru a všechny nepřátelské stroje jsou vybaveny pasívním infračerveným vyhledávacím zařízením, je vcelku na nic. Projeví se to v tom, že SAMy po vás střílejí na menší vzdálenost než třeba po F15. Na Games Domain doporučují létat vysoko, tam že je chladněji a váš F22 není tak daleko vidět, ale mě se to moc nezdá.
Mise jsou řešeny zajímavě a jsou zaměřeny spíše na myšlení než na akci. Na dogfight zapomeňte, nebo vás sestřelí. F22 není stroj stavěný pro boj na blízkou vzdálenost, takže úspěchu dosáhnete využitím jeho, podle mne nejdůležitější přednosti - rychlosti, která je vysoká i bez přídavného spalování. Nejprve je potřeba analyzovat, co která nepřátelská letka má za misi, potom zjistit na co stačí síly ostatních spojeneckých letadel a potom teprve sestřelit nejnebezpečnější nepřátelská letadla ( obvykle SU 27 ). Počítejte s tím, že se Sidewindery a s kanónem sestřelíte průměrně 2 - 3 nepřátelská letadla, než vás dostanou. Držte si od nepřátel odstup, nikdy nevleťte mezi dvě nepřátelské letky, to je jistá smrt. Pokud se někde strhne mela, odleťte dál, vybírejte cíle a ničte je opatrně taktikou Hit and Run, F22 je příliš drahý stroj, než aby se účastnil takovýchto soubojů.

Poslední mise v poslední kampani je absolutně infarktová. Proti vám a vašemu wingmanovi vzlétne nakonec okolo 30 ruských letadel, až na pár Migů 29 samé SU27. Pro zdar mise je důležité aby nesestřelili Air Force f22 3One, tj. Boeing 747 s prezidentem Spojených států na palubě. Ten se tam šíleně nelogicky motá a chrání ho několik F16 a F15. Když je AF1 napaden, ještě za chvíli přiletí na pomoc letka F14, ale také moc nepomůže. Stejně Rusové mají více než dvojnásobnou převahu. Celé se to odehrává v bezprostřední blízkosti tří baterií SAM, které sestřelují jedno americké letadlo za druhým. Na to vše máte 6 AMRAAMů, 4 Sidewindery a 480 nábojů do kanónu, kterým toho stejně moc netrefíte. Terén je velmi kopcovitý, takže se vám Rusové rádi schovávají za horské masivy a AMRAAMY je často minou. Předchozích 30 bojových plus 5 cvičných misí jsem zvládl za dvě odpoledne ( ne více než osm hodin hry ), poslední misi jsem se pokoušel udělat další tři dny. Návod následuje, ale doporučuji si na to přijít sám, protože asi můj způsob není jediný, který vede k úspěchu.

F22 je ve skutečnosti docela realistický simulátor , i když s velmi zjednodušeným ovládáním. Letový model vám nic neodpustí, skuste se dát do dogfigtu na kanóny se SU27 a budete ve vývrtce nato tata. Největší vadou je demence wingmana a nemožnost si zvolit výzbroj do vašeho F22. Na druhou stranu je splnění mise s tím co máte docela zajímavý úkol. Výzbroj většinou odpovídá charakteru bojového úkolu. Jen těch AMRAAMů by mohlo být víc. Algoritmus, který ovládá vystřelené rakedy je docela chytrý, často se stane, že vystřelené infračervené rakety, kterým někdo unikl zachytí nový cíl ( vás ), takže jsem schytal i pár Sidewinderů. Dal bych 8/10, kvůli těm vadám. ( Dvě vady, dva body dolu. )

Doufám, že pokračování, F22 Raptor nebude jen jakýsi patch. ( Asi bude.... )

POSLEDNÍ MISE - NÁVOD
 
Když vzlétnete, proti vám se objeví tři skupiny letadel, označené alfa ( 4 x Mig29 ), beta ( 4 x Mig 29 ) a delta ( 4 x SU 27 ). Podle směru vašeho letu je to zleva doprava delta, alfa, beta. Vystoupejte do 50 000 stop a odstřelte první tři SU 27. Pak se musíte sešupem vřítit proti skupině alfa, ale neplýtvejte na ně rakety, i když asi něco slíznete. Skupina alfa odstartovala z prostředního letiště a zároveň stanoviště SAM. Toto prostřední stanoviště musíte zničit, jinak vám sestřelí AF1. Tím i ulehčíte eskortě. Musí se vám to povést na první průlet, neboť ihned vlétáte mezi startující skupinu epsilon ( SU27 ). K dispozici na pozemní cíle máte jenom kanon. Na epsilon použijte Sidewindery a wingmana. V tuto dobu by měla být eskorta vypořádána se skupinami alfa a beta. Zbylé AMRAAMy použijte na skupiny gama, omega, theta ( mnoho SU 27 ). Při troše štěstí je spolu s eskortou zvládnete, váš wingman bude touto dobou už asi sestřelen. Doporučuji si nejprve misi zkusit se zapnutou nezranitelností, aby jste si dobře nacvičili načasování, všimli kdy a odkud startují nepřátelé a kteří z nich jsou nejnebezpečnější pro AF1. Pozor na stav paliva.
 
Číty z Games Domain :

CTRL + ALT + SHIFT + INS = Doplnění paliva
CTRL + ALT + SHIFT + HOME = Nesmrtelnost

" BANDIT "

 

f22 4   f22 5   f22 6   f22 7   f22 8

 

MÁTE-LI NĚKDO TENTO SIM , MůŽETE SEM POSLAT SVůJ NÁZOR NEBO HODNOCENÍ !!

KONFIGURACE
 
MINIMÁLNÍ   DOPORUČENÁ   TESTOVACÍ / Milánek /
         
486 / 75   Pentium   Cyrix 6x86 PR 133
B MB RAM   16 MB RAM   16 / 32 MB RAM
VGA 256 color /vesa1,2/   PCI video /vesa 2.0/   S3 Trio64 V+ 2MB
SB compatible   Sound Blaster 16   GUS / Sound Blaster 32
2 speed CD ROM   4 x CD ROM   2 x CD ROM
    Joystick   joy PC Dominator
         

UPGRADE - PATCH - FILE - LOCATION
             
Novalogic           - výrobce
             
F - 22 Lightning II           - simulátor
             
F22DEMO.EXE   7,5 M       - demo
             
F2210004.EXE   1,4 M   14.10.96   - odstraňuje některé problémy s grafikou a zvukem
F2210004.EXE   1,4 M   14.10.96   - jiné umístění
             
F2210018.EXE   2,4 M   27.11.96   - přidává 5 misi do Quick Mission , rozšířená podpora joysticků , zlepšená podpora modemu , zlepšený zvuk a VESA podpora
INSTALOVAT AŽ PO F2210004
F2210018.EXE   2,4 M   27.11.96   - jiné umístění
             
TECH HELP           - pomoc při problémech s F -22 LIGHTNING II
             

 

IN ACTION   MAIN

Tesxy by "MILÁNEK" & "BANDIT"
Design Petr"Shark" Kerle
Last update 19.11.2000