USNF 97

fromTYP : Simulátor různých letadel   CENA CZ : 1.795,-
LETADLO : F4B, F4J, F8J, F14, F18, A7E, AV8B, Sea Harrier, AC130, F104N, MIG17, MIG21, SU33, JAK141   CENA US :  
VELIKOST : 1 x CD        
PLATFORMA : WIN 95   DEMO : NE
VYDÁNO : 1996        

 

Tak tenhle simulátor má u mě jeden primát – je to první hra, kterou jsem si legálně koupil. Ano, před vánoci jsem za to vyplázl 1795Kč. Co mě k tomu zlákalo? Vezmu to pěkně popořádku. Prvním argumentem byla docela dobrá zkušenost s původními USNF. Podle informací které jsem měl k dispozici měla ostrá verze USNF přinést téměř vše co jsem u staré verze postrádal, tj. propracované kampaně, více letadel atd. Druhým a asi rozhodujícím argumentem byl fakt, že USNF běhá ve Windows95. Tím byl předpoklad, že se nebudu muset starat o různé zdlouhavé vybírání videokaret, konfigurování zvukovky, joysticku, EMM386 atd. No a tak jsem to zkusil a nyní vás zkusím seznámit s výsledky.

 

INSTALACE
 
Díky WIN95 je to snadné. Nejprve se nainstaluje DirectX 3, pak vlastní USNF 97. Instalace zabere na disku cca 30MB (CD musí být během hry vloženo). Vcelku nejsou problémy. Pro začátečníky ve WIN95 bude asi trochu neobvyklé provádět kalibraci joysticku v Control Panelu WIN95, ale je to velmi jednoduché.

 

PRVNÍ DOJMY
 
Po lehkém doladění nastavení se dá letět. Prvním příjemným zjištěním byl fakt, že i na mé poddimenzované sestavě to běhá docela svižně. Po delší době jsem navíc zjistil, že mnohem víc než na procesoru záleží na kvalitě videokarty. V mé sestavě jsem měl nejdřív JetWay S3TRIO64V+, až po čase jsem přešel na toho Diamond Stealtha 2001. A rozdíl byl dost značný.
Opravdu, pro hry podporující DirectX velice všem doporučuji třeba i za cenu o stupeň pomalejšího procesoru koupit co nejlepší kartu. Velmi vhodné mi připadají třeba Diamond Stealth 3500, ATI Wonder, atd.

 

ÚROVEŇ SIMULACE
 
Rozhodně dobrá. Simulátory Jane’s by měly přebírat charakteristiky letadel ze stejnojmenné ročenky, která platí za velice seriózní. Stupněm reality se USNF97 řadí na naprostou špičku mezi leteckými simulátory. Příjemný je ale rozumný přístup autorů hry k náročnosti pilotáže – pomocí úrovní pilotáže a cheatů se může pilotáž pohybovat od vcelku jednoduché až po extrémně těžkou. Totéž platí o vzdušném boji, i tady se celkem letadla chovají tak jak se dá čekat. Snad jediná výhrada – při letu s F14 nebo F18 jsem vždy mnohem snadněji vymanévroval MIG29 než SU27. Teoreticky by to ale rozhodně mělo být obráceně. Skoro se mi zdá, že letové charakteristiky těchto sovětských stíhaček jsou prohozené. Ale jinak je to perfektní. Například boj F4 Phantom s MIG 17 je realistický až nechutně. V kroužení nemáte s F4 ŽÁDNOU šanci, zato můžete využít převahy ve vertikálních manévrech. Výsledek je ale vždy poněkud nejistý…

 

PŘIPRAVENÉ MISE
 
Tady je hodnocení stručné – nemám žádné připomínky. Je jich dost (přes 100) a jsou zajímavé. Možnost jejich vlastní tvorby je taky slušná, ale to mě moc nebaví.

 

KAMPANĚ
 
První dojem byl výborný. Můžete si vybrat klasický Vietnam, Ukrajinu nebo Kurilské ostrovy (s kolmo startujícími letouny). Mise v kampaních jsou rovněž kvalitní a docela realisticky působící. Tenhle dobrý dojem je ale pokažen tím, že váš výsledek v misi nemá vliv na další z nich. Prostě vám to napíše zda jste cíle splnil nebo nesplnil a po pěti nesplněních vás vyhodí od letectva… Tohle mě tedy dost zklamalo.

 

SOUHRNEM
 
USNF 97 je simulátor pro WIN95 s výborným realismem, spoustou misí a volbou mnoha letadel. Po stránce grafiky se řadí hodně vysoko. Úrovní simulace a realismu patří dokonce na naprostou špičku. Neuspokojuje mě ale řešení kampaní.

 

 

Podporovaná letadla: F4B, F4J, F8J, F14, F18, A7E, AV8B, Sea Harrier, AC130, F104N, MIG17, MIG21, SU33, JAK141.

V bojích se samozřejmě objeví spousta dalších stíhaček i bombardérů, s těmi ale již nemůžete létat.

 

KONFIGURACE
 
DOPORUČENÁ   TESTOVACÍ
     
Pentium 90 >   486 / 133
16 MB RAM   24 MB RAM
PCI video   Diamond Stealth 2001
Sound Blaster   Sound Blaster 16
4 x CD ROM   2 x CD ROM
Joystick   Quickshot
     
Tomáš Hrubý
* * * *

UPGRADE - PATCH - FILE - LOCATION
 
E_USNF97.EXE   1,5 M   29.05.97   - patch pro USNF97-anglicky- nahrazuje všechny předchozí patche, zjednodušená hra po internetu, u F4 nekteré letové vlastnost realističtější
( předchozí - TCP/IP support pro multiplayer, problémy s Diamond GT a Matrox Millenium )
             
SCREEN SHOTS           - screenshoty USNF 97
             
TECH HELP           - pomoc při problémech s USNF 97
             

 

IN ACTION   MAIN

Design © Petr"Shark" Kerle
Last update 19.11.2000